Czytam, słucham, oglądam...
Zakładki:
Ciekawe strony
Odwiedzam blogi
Tagi
Kategorie: Wszystkie | 52 książki | Ogólne | Wspomnieniowo
RSS
sobota, 24 czerwca 2017

Opowieść o dzieciństwie poety. Napisana w formie wspomnień widzianych oczyma dziecka. Jest i zabawnie, i nostalgicznie. Czasy stalinowskie pełne tragicznych zwrotów akcji. Niezwykle wzruszająca opowieść.

 

okadka_ksiki__Wydawnictwo_Literackie_1997_rok

niedziela, 18 czerwca 2017

Zdzisław Beksiński przed wielu laty zachwycił mnie swoją twórczością. Polubiłam jego obrazy od pierwszego wejrzenia. Jego śmierć w 2005 roku przyprawiła mnie o żal. 

Beksińscy - portret podwójny to bardzo zgrabnie skonstruowana opowieść o Artyście i jego bliskich. Wysłuchałam jej z ogromną przyjemnością. Nie bez emocji. 

Na półce mam jeszcze trzy książki, ale są takie, których mi brakuje. Zamierzam je zamówić. 

beksinscyportretpodwojnyduze

piątek, 16 czerwca 2017

Pierwsza część Sagi z dziesiątej wsi. Książka opowiada historię babki głównej bohaterki i jej niespełnionej miłości. Opowieść budują listy wymienianie przez dwoje przyjaciół, których łączy miłość, która nie miała szans się spełnić.

Beata poznając losy swej babki inaczej spogląda na swoje nieszczęśliwie zakończone małżeństwo.

Chętnie sięgnę po drugi tom Sagi. 

Lektura lekka, wciągająca. Czyta się przyjemnie.,

 

listy

niedziela, 11 czerwca 2017

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Victorii Holt okazało się bardzo przyjemne. Opowieść osadzona w XIX wiecznej Francji. Historia z tajemnicą z przeszłości w tle, pełna emocji i niewiadomych zdarzeń, które wyjaśniają się i okazują nie takie jakimi się wydawały.

Lektura w sam raz dla lubiących dreszczyk emocji i opowieści o miłości zakończonej happy endem.

Krl_na_Zamku

sobota, 10 czerwca 2017

Całkiem zgrabna opowieść. Sporo w niej zabawnych sytuacji.  Napisana lekko z poczuciem humoru.

jestemnudziara

niedziela, 04 czerwca 2017

Moje pierwsze spotkanie z autorem. Całkiem zgrabny kryminał. Czyta się dobrze. Zaskakujące rozwiązanie.

Chemia_mierci

piątek, 02 czerwca 2017

Niezwykła opowieść, której narratorką jest tytułowa bohaterka Cesarzowa Wu. Przedstawia ona historię swego życia począwszy od narodzin do chwili śmierci oraz dokonuje podsumowania historii dynastii jeszcze na setki lat po swojej śmierci. Jej gawęda prowadzi czytelnika przez kolejne dziesięciolecia panowania dynastii Tang i czas stworzonej przez Cesarzową dynastii Wu. Dzięki tej opowieści poznajemy zwyczaje, intrygi, zasady zdobywania pozycji i władzy na dworze cesarskim. Jest ona pełna opisów przyrody, architektonicznych budowli, krajobrazów, zwierząt, zjawisk atmosferycznych. Poznajemy też tajniki mody, higienicznych ablucji, kosmetycznych zabiegów upiększających. 

To wyprawa w świat odmiennej kultury, pięknej, ale też niezrozumiałej i przerażającej.

cesarzowa

Książka pełna smakowitych opisów potraw, bogata w zapachy i smaki przypraw. Niezwykle klimatyczna opowieść o Indiach i Francji, dwóch różnych kulturach kulinarnych i o ich łączeniu. Czyta się bardzo dobrze. Oczywiście pokusiłam się by obejrzeć film jeszcze w trakcie czytania. Jednak adaptacja nie jest w stu procentach wierna treści książki. Dlatego warto przeczytać książkę i potem obejrzeć film. I słowo i obraz dają wiele przyjemności. Jest nostalgia, jest walka, jest śmiech, są łzy i wiele, wiele uczuć i kuszenie podniebienia.

podroz

sobota, 27 maja 2017

Trzecia część tetralogii kryminalnej toczy się w Łodzi. Kolejny raz dałam się porwać lekturze. Wiele wątków, wiele postaci i całe mnóstwo zdarzeń, które pozornie niezwiązane ze sobą jednak się łączą. 

 Kolejny raz ciekawa książka Katarzyny Bondy. 

Czekam na czwarty tom, który ma się ukazać w 2018 r.

 

lampiony

niedziela, 21 maja 2017

Lektura opowiadania autorstwa Camilli Lackberg zajęła mi akurat niedzielne popołudnie. Opowieść trąci myszką. Reżyser z wyobraźnią mógłby stworzyć z tego utworu całkiem przyjemny spektakl albo film. Czytając miałam wrażenie, że jest to jakaś wprawka początkującego autora. Ale bardzo sympatyczna i niemęcząca.

zamiec