Czytam, słucham, oglądam...
Zakładki:
Ciekawe strony
Odwiedzam blogi
Tagi
Kategorie: Wszystkie | 52 książki | Ogólne | Wspomnieniowo
RSS
piątek, 11 sierpnia 2017

2017-08-06

Przeczytałam tę książkę niemalże jednym tchem. I...przyznać muszę, że zdarzyło mi się rozpłakać czytając dotarłszy do końca tej historii. Nie sądziłam, że wzbudzi ona we mnie tyle emocji. 

Niezwykle poruszające są opisy procederu porywania ludzi i ich traktowania na statkach transportujących ich do krajów przeznaczenia, a także potem przez pnaów, którzy ich kupili.

Jest to opowieść o czasach niewolnictwa, w schyłkowym jego okresie. Rzecz dzieje się w Anglii. Zderzenie dwóch światów, różnych mentalności i poglądów okazuje się być fatalne w skutkach dla głównej bohaterki powieści Frances, która nie chcąc być na łasce stryja decyduje się przyjąć propozycje małżeństwa od kupca, którego statki przywoziły towary z dalekich krajów, w tym afrykańskich. W krótkim czasie kobieta orientuje się, że umowa, którą zawarła traktując ją jako jedyne rozsądne rozwiązanie swojej niekomfortowej sytuacji materialnej, jest bardzo trudna do zrealizowania. Głęboko zakorzenione, wpajane jej od dziecka zasady sprawiają, że umie wybrać drogi do szczęścia. Honor każe jej trwać w małżeństwie.

Zakazana miłość do niewolnika rani oboje kochanków. 

Jednak koniec powieści zaskakuje, gdyż dbająca o zasady dama okazuje siłę, jakiej nie umiała w sobie odnaleźć przez długie miesiące udręczonego życia.

nobliwy

czwartek, 27 lipca 2017

Rosie Richardson to bohaterka debiutanckiej powieści późniejszej autorki Bridget Jones. Myślałam, że będzie to opowieść o zwariowanej młodej kobiecie, ale ta wizja szybko się rozwiała w miarę czytania. Świat Rosie odmienia się całkowicie. Po rozstaniu z chłopakiem wyjeżdża do Afryki i włącza się w pracę w obozie dla uchodźców.

potega

Kolejna, trzymająca w napięciu do ostatnich stron powieść Mankella. Tym razem opowieść o makabrycznych wydarzeniach we współczesności, których źródło leży w zdarzeniach, jakie miały miejsce w połowie XIX wieku. W szwedzkiej wiosce, pewnej styczniowej nocy ginie 19 osób. Zostają zamordowani w bestialski sposób. Tropy śledztwa prowadzą do Chin.

chinczyk

czwartek, 20 lipca 2017

Książka opowiada historię z czasów po śmierci Chrystusa. Bazyli jest uzdolnionym rzeźbiarzem. Jego los odmienia się wielokrotnie. Jednak najważniejszy zwrot następuje wówczas, gdy zostaje mu powierzona misja szczególna - wykonania wizerunków apostołów. Opowieść napisana w konwencji zbliżonej do ben Hura i Qvo vadis. Czyta się bardzo przyjemnie.

srebrny

poniedziałek, 10 lipca 2017

Książka napisana w formie ciekawej, porywającej gawędy o losach rodziny Tarnowskich, począwszy od wybuchu II wojny światowej. Wichry wojny rzuciły członków rodu w rożne strony Europy, a nawet na inne kontynenty. Autor z humorem przedstawia zdarzenia, które dla starszych członków rodziny mogą uchodzić za wstydliwe.

Jest w tej powieści dużo serdeczności. Historie w niej opowiedziane niekiedy budzą grozę, współczucie i podziw. 

Czyta się świetne, niemalże z łezką w oku. 

ostamaz 

poniedziałek, 03 lipca 2017

Książka o zmaganiach z traumatycznymi przeżyciami. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach - podczas terapii w ośrodku leczenia młodzieży zmagającej się z traumą straty bliskiej osoby oraz  a zasadzie wspomnień z urlopu w Grecji. Główna bohaterka  - piętnastoletnia Shiv zadręcza się z poczuciem winy za śmierć młodszego brata. W ośrodku poznaje grupę nastolatków, którą tworzą chłopcy i dziewczęta mający podobny problem.

bez_konca

 

piątek, 30 czerwca 2017

Trzymający w napięciu kryminał. Relacja mieszkańców wsi, która spłynęła krwią. Wyjaśniają się tajemnice, skrywane za drzwiami domu, którego mieszkańcy uchodzą za odludków. Mord dokonany na całej rodzinie zamieszkującej dom na odludziu wstrząsa nie tylko mieszkańcami wsi, ale również opinia publiczną. Wszystkie niewiadome wyjaśnione zostają w ostatnim rozdziale.

 

domnapsutkowiu

Drug tom powieści Listy z dziesiątej wsi. Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu opowieść czyta się przyjemnie. Książka Agnieszki Olszanowskiej to opowieść o emocjach i uczuciach, które prowokują do krzywdzących działań, ale też potrafią zdziałać wiele dobrego. Tajemnice z przeszłości zbliżają dwoje bohaterów powieści i prowadzą do szczęśliwego finału.

tajemnica

Całkiem zgrabny kryminał. Wysłuchałam audiobook w interpretacji Andrzeja Łapickiego. Zgrabnie skomponowana fabuła z intrygującym zakończeniem.

aksamitne

sobota, 24 czerwca 2017

Erskine Caldwell to jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku. Z jego twórczością zetknęłam się w latach 80. ubiegłego wieku, jeszcze jako licealistka.

Poletko Pana Boga to opowieść o rodzinie farmerów, która zajmuje się poszukiwaniem złota. Na przestrzeni kilku dni zachodzą wypadki, które sprawiają, że dotychczas proste życie w pojęciu głowy rodziny, staje się tragiczne. Pozornie akceptowana przez wszystkich otwartość na seksualną wolność prowadzi do konfliktów kończących się śmiercią kolejnych członków rodziny.

 

poletko

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11