Czytam, słucham, oglądam...
Blog > Komentarze do wpisu

55_2017: Philippa Gregory - Nobliwy proceder

2017-08-06

Przeczytałam tę książkę niemalże jednym tchem. I...przyznać muszę, że zdarzyło mi się rozpłakać czytając dotarłszy do końca tej historii. Nie sądziłam, że wzbudzi ona we mnie tyle emocji. 

Niezwykle poruszające są opisy procederu porywania ludzi i ich traktowania na statkach transportujących ich do krajów przeznaczenia, a także potem przez pnaów, którzy ich kupili.

Jest to opowieść o czasach niewolnictwa, w schyłkowym jego okresie. Rzecz dzieje się w Anglii. Zderzenie dwóch światów, różnych mentalności i poglądów okazuje się być fatalne w skutkach dla głównej bohaterki powieści Frances, która nie chcąc być na łasce stryja decyduje się przyjąć propozycje małżeństwa od kupca, którego statki przywoziły towary z dalekich krajów, w tym afrykańskich. W krótkim czasie kobieta orientuje się, że umowa, którą zawarła traktując ją jako jedyne rozsądne rozwiązanie swojej niekomfortowej sytuacji materialnej, jest bardzo trudna do zrealizowania. Głęboko zakorzenione, wpajane jej od dziecka zasady sprawiają, że umie wybrać drogi do szczęścia. Honor każe jej trwać w małżeństwie.

Zakazana miłość do niewolnika rani oboje kochanków. 

Jednak koniec powieści zaskakuje, gdyż dbająca o zasady dama okazuje siłę, jakiej nie umiała w sobie odnaleźć przez długie miesiące udręczonego życia.

nobliwy

piątek, 11 sierpnia 2017, atropos64

Polecane wpisy